NETWORK EDİNMEK NEDEN ÖNEMLİDİR? NASIL NETWORK EDİNEBİLİRİZ?

Network edinmek diğer ifadeyle sosyal ağ oluşturmak günümüzde dijitalleşen ve daha da sosyalleşen dünyada önemli bir yere sahiptir. Peki sürekli olarak duyduğumuz bu ‘networking’ kavramı

hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Network edinmek neden önemli? veya Nasıl network edinebiliriz?

Networking kavramını; kişinin yeteneklerini, bilgi ve becerisini ön plana koyarak bizzat kendisinin tanışıp takip ettiği bağlantılar (bir kişi, kurum vb.) aracılığıyla hedefine ulaşmasını sağlayan ağlar bütünü olarak tanımlayabiliriz.

Amerikalı Sosyolog Mark Granovetter yaptığı bir söyleşide, yeni fırsatların bizlerden farklı çevrelere dolayısıyla farklı haber kaynağı, ilgi alanı ve bilgilere sahip olanlardan gelmesini “Zayıf Bağların Gücü” olarak tanımlamış. Zayıf bağlarımız – yani az tanıdıklarımız veya tanıdıklarımızın tanıdıkları- farklı kaynak ve bilgilere sahip olduğundan bizlere yeni kapılar açma olasılıkları daha fazla. Üstelik zayıf bağlarımızın sayısı güçlü bağlarımızınkinden doğal olarak daha fazla olduğundan bu bağlar arasında sayıca daha fazla haber, fırsat ve bilgi akışı var diyebiliriz. Bu sebeple kendimize koyduğumuz hedefler için çabalarken edindiğimiz başarılı network yolumuzu her açıdan kolaylaştırır. Başarılı bir network ise güvenilir ve dürüst ilişkiler kurmayı içerir. İnsanlara değer katmak ve karşılıklı olarak yardımcı olmak, uzun vadeli ve sürdürülebilir bir ağ oluşturmanın temelidir. Networking, sadece iş dünyasında değil, hayatın birçok alanında faydalıdır ve kişisel ve profesyonel gelişimimizin bir parçası olmalıdır.

Önemli olduğuna vurgu yaptığımız networkü nasıl edinebiliriz maddeler halinde sıralayalım:

Sosyal Etkinlikler ve İş Yemekleri gibi Ortamlara Mutlaka Katılım Göstererek:
İş dünyasındaki ve ilgi alanlarınızdaki düzenlenen etkinliklere katılım göstermek yeni insanlarla tanışmak için fırsat yaratır. Bu ortamlarda bulunmak iş ilişkilerinin ötesine geçerek güven ve bağlılık oluşturmanıza yardımcı olabilir. İş ilişkilerini kişisel ilişkilere dönüştürmek, iş birliği fırsatlarını artırabilir. Seminerler, konferanslar da bu açıdan çok önemlidir.
Dijital Ağları Kullanarak:
LinkedIn gibi profesyonel sosyal medya platformları, iş dünyasında network oluşturmanın güçlü bir yoludur. Profilinizi güncel tutun, gruplara katılın ve ilgili içerikler paylaşın. Faydalı olduğunu göreceksiniz.

Ek olarak dijital platformları kullanırken dikkatli olmalı ve online itibarınızı korumak için özen göstermelisiniz. İnternet, olumlu ve olumsuz izlenimlerin hızla yayılabileceği bir yerdir, bu nedenle dijital platformlarda profesyonel ve saygılı bir şekilde davranmak önemlidir.
Mentörlük İlişkileri Kurarak:
Daha deneyimli bir kişiyle mentörlük ilişkisi kurmak, öğrenmek ve ağınızı genişletmek için harika bir yoldur. Bir mentörünüzün olması, iş dünyasında ve profesyonel dünyada sizin için güvenilir bir referans noktası oluşturabilir. Mentörlük ilişkisi, networking pratiğinin güçlü bir bileşeni olabilir. Mentörünüz, sadece size rehberlik etmekle kalmaz, aynı zamanda size sektördeki fırsatları ve potansiyel bağlantıları tanıtarak, networkünüzü genişletmenize de yardımcı olur. Sektördeki incelikleri, etik kuralları ve profesyonel gelişim ipuçlarını size aktarır.
Katılım ve Katkı Göstererek:
Etkin bir network oluşturmak, sadece almak değil aynı zamanda katkıda bulunmakla da ilgilidir. İnsanlara yardım edin, paylaşımda bulunun ve ilişkilerinizi olumlu bir şekilde geliştirin. Karşılıklı olarak samimi ve içten ilişkiler kurmak kurduğunuz networkün daha uzun dönemde hayatınıza eşlik etmesini sağlamaya yardım eder.
Zaman Yönetimini İyi Yaparak:
Network oluşturmak için zaman ayırmak önemlidir. Ağınızı düzenli olarak kontrol edin, iletişimde kalın ve yeni bağlantılar kurun. Bu şekilde hem yeni fırsatları zamanında değerlendirmiş hem de insanların hafızasında daha çok yer etmiş olacaksınız.
Sürekli Öğrenmeye Açık olarak:
Değişen bir iş dünyasında, sürekli olarak yeni bilgiler ve beceriler edinmek ve güncel kalmak, networkünüzü güçlendirebilir. Edindiğiniz sertifikalar, katıldığınız eğitimler, yaptığınız stajlar sizi bugününüzden daha ileriye taşımaya yardımcı olucaktır. Network oluşturmak zaman alabilir, ancak uzun vadede kişisel ve iş fırsatları açısından büyük faydalar sağlayabilir.

Tüm bunların yanında her zaman sahip olduğunuz etkili iletişim becerisi işlerinizi her açıdan kolaylaştıracaktır.

 56 total views,  1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir