ÜNİVERSİTEDE OKURKEN YAPMANIZ GEREKEN 5 ŞEY

üniversitede okurken

Üniversite: Yüksek düzeyde eğitim, öğretim, bilimsel araştırmalar ve yayın yapan fakülte, enstitü, yüksekokul ve benzeri birim ve bölümlerden oluşan, bilimsel özerkliği ve kamu tüzelkişiliği bulunan öğretim kurumu.”

Kelimenin tanımından da yola çıkılarak söyleyebiliriz ki herkesin hayatındaki en önemli yerlerden biri üniversitedir. Burada bizlere verilendense kendi araştırmalarımız ve eyleme döktüklerimizle ortaya çıkmaya başlarız. Etrafı keşfetmeye başladığımızdan bu yana şekillenmekte olan karakterimiz üniversitede daha oturur hale gelir. Kendinizi daha iyi tanımak ve kendinize yatırım yapmak amacıyla yapabileceklerinizi sizinle aşağıda paylaşacağım

Üniversite Kaynaklarını Verimli Kullan

Üniversitelerde envaiçeşit kulüp bulunmaktadır ve her öğrenci küçük bir gözlemle kendine en uygun kulübü çok rahat bir şekilde bulabilir. Kulüplerdeki aktivitelerin yanı sıra öğrenci kendi kendini güncellemeyi öğrenmelidir ki gelişen çağa dışarıdan hiçbir güce ihtiyaç duymadan rahatça ayak uydurabilsin. Üniversite kütüphaneleri de bunu gerçekleştirebilmeniz için çok büyük bir fırsattır. Oradaki kaynaklar hem eskiyi hem yeniyi tanımanıza ve aralarında karşılaştırmalı düşünerek kendinize bakış açısı kazandırmanıza olanak sağlar. Kütüphanenizden ödünç alarak elinizin altında film, kitap, makale yazılarını bulundurabilmek bilgi birikiminizi ve kelime dağarcığınızı artırmaya yönelik okuyorken yapabileceğiniz en iyi aktivitedir diyebilirim.

Arkadaş Çevreni Tanı

Arkadaş, süregelen yaşantımızda hayatımızın bir parçası olmazsa olmazıdır. Bizi yönlendiren, geliştiren, bir şeyler öğrenmekten/yapmaktan keyif aldığımız bize eşlik edendir. İyi ve doğru arkadaş seçimleri yapabilmek için öncelikle gözlemlemeliyiz. Üniversitedeki arkadaşlıklarınızda karşılıklı bilgi paylaşımı yapıyor olmak ve birbirinizi iyiye iteklemek gerçekten çok önemlidir çünkü arkadaşınız sizin göremediğinizi görür ve sizi iyi/kötü uyarır. Farklı dallardan arkadaşlıklarınız olduğunda vizyonunuz da o derece genişlemeye başlar. Ne kadar çeşitlilik varsa hayatınızda dünyanız da o derece zenginleşir ve olaylara daha geniş yelpazeden bakmaya başlarsınız.

Kendi Bölümünle Sınırlı Kalma

Merak duygusu hep sizinle olsun. Kendinizi okuduğunuz bölümle yeterli kılmayın çünkü tek pencereden bakmak sizi bir döngüye sokar ve siz ilerlediğinizi düşünürken aslında yerinizde sayıyorsunuzdur. Gelişime, yeniliğe açık olun ki ilerleyen teknolojiye kolayca adapte olup büyüyen beklentileri karşılayabilesiniz. Edindiğiniz arkadaşlıklarınız farklı bölümler de içeriyorsa bölümleriyle ilgili sorular sorun ve ilginizi çekiyorsa ilginizin peşinden gidin.

İş Deneyimi Kazan

Üniversite öğrencisi olarak kendinize ekonomik açıdan yetemeyebilirsiniz. Bunun için ailenizden bir maddi yardım beklemektense kendiniz için bir şeyler yapmaya başlamak adına bunu bir fırsat bilip yarı zamanlı çalışmaya başlayabilirsiniz. Çalıştığınız yerle konuşup ders programınıza göre çalışma saatlerinizi ayarlamak okurken para kazanmanın da mümkün olduğunu size göstermiş olur. Ayrıca erken yaşta çalışma hayatına giriş yapan öğrenciler elde ettikleri çalışma deneyimleriyle mezuniyetten sonra iş bulma sırasında zorlanmazlar.

Yabancı Dilini Geliştir

Her üniversitenin yurt dışında anlaşmalı olduğu okullar vardır. Öğrencilere bu okulları araştırıp hangisinde bir dönem okumak istediğini seçmek ve bunun için ne yapması gerektiğini öğrenmek kalır. Okurken yurt dışı deneyiminizin olması hem yabancı dilinizi geliştirmenize hem de farklı kültürlerle bir aradayken nasıl davranacağınızı öğrenmenizde faydalı olur. Herkese hitap etmek ve hiçbir konuşmadan geri kalmamak adına yabancı dilinizi ana diliniz gibi biliyor olmaya özen göstermelisiniz. Artık İngilizce herkes biliyor varsayılıyor ve sizin onun dışında bir dil daha bilmeniz sizi iş başvurularınızda bir adım öne çıkartır. İyi bir iletişim kurmak adına dile hakim olmak çok önemlidir.

Özetle, üniversitedeyken hem keyif alın hem de gelişin. Tüm bunları yaparken risk alın, deneyin, öğrenin, “confort-zone” dediğimiz bölgeden dışarı çıkmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir