ZAMANI KAYNAŞTIRMANIZI SAĞLAYACAK 5 KİTAP

 

5 kitap önerisi
Ben bir kitabı ne zaman elime alsam ve onu okumaya başlasam; açtığım sayfadan doğan seslerle birlikte canlı bir mekanın içinde bulurum kendimi. Okuduğum bir düşünce kitabı ise yazarla uzun uzadıya tartışırım. Kitaplar; hayatlarımızı içine hapsettiğimiz kozaların dışını anlatır. Karantina sürecini duyduğum zaman dedim ki; kitaplar dışında hiçbir şeyi düşünmeyip kendimi bununla oyalayacağım. Evde kalıp farklı diyarlar gezmek ancak bu şekilde olurdu. Sizlere de beni en çok etkilemiş eserlerden oluşan bir liste hazırladım. Keyifli okumalar…

 

 

 

1.Yevgeni Zamyetin – Biz
George Orwell’ın 1984 kitabını veyahut Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya’sını hiç duymamış olmanız imkansıza yakın bir olasılık. Yevgeni Zamyetin’in Biz romanı ise 1984, Cesur Yeni Dünya gibi meşhur romanların esin kaynağı olmuş olan hiciv niteliğindeki kitap. Aynı zamanda yazarın tek roman çalışmasıdır. Kitap 2600’lü yıllarda totaliter iktidarların yok edildiği, özgürlüğün kısıtlandığı distopik bir dünyada geçmektedir. Evlerin saydam duvarlardan yapıldığı, insanların isimler yerine ‘’D-530’’ gibi numerik isimlerle çağırılması kendisinden sonra yazılan birçok distopya romanı için başlangıç noktası olmuştur. İnsanlar benliklerinden koparak bizleştirilmişlerdir. Kitap ana karakterin (yani D-530) ağzından anlatılıyor. Ana karaktere göre yaşadıkları dünya yaşayabilecekleri içinde en kusursuz olanı. Kitap aslında bunun üstünde şekilleniyor. Hayatları belirsizliklerden arındırılmış olduğu için en yaşanılası halde olduğunu düşünüyorlar. Adem ve Havva kıssası için kitapta D-530 şöyle der mesela : ‘’Cennetteki o kişi… Onlara seçenek sunulmuştu; özgürlükten yoksun mutluluk veya mutluluktan yoksun özgürlük. Avanaklar özgürlüğü seçti. Ya sonra? Sonra çağlar boyu zincirlerini özlediler.’’ Hakkında daha çok yazılıp çizilecek şeye sahip olsa da ben kitabın portresini çizip bırakmak istiyorum.

 

 

2.Fahrenheit 451 – Ray Brudbury
Ray Brudbury, Fahrenheit 451 distopyasında siberpunk ögelerini totaliter bir coğrafyayla birleştiriyor. Totaliter rejimlerin en büyük korkularından biri; okuyup araştıran, sorgulayan insanlardır. Bu romanda rejim, bununla değişik bir yöntemle savaşıyor; itfaiyeciler sayesinde. Bizim bildiğimiz itfaiyecilere ihtiyaçları yok. Çünkü yanmaz evlerde yaşayan insanların ellerinde yanabilecek tek bir şey var: Kitaplar. Bu sebeple itfaiyecilere yeni bir görev bahşediliyor. İtfaiyeciler; barışın koruyucaları, resmi sansürcüler ve infazcılara dönüşüyorlar. Kitapları yakmaya başlıyorlar. Böylece rejimin haz etmediği insanlar ortadan kalkmaya başlıyor. Böyle bir dünya aslında bana Orta Çağ’daki skolastik düşünce yapısını anımsattı. Her ikisinde de kitaplar yakılıyor. Aynı zamanda Orta Çağ’da gazetecilere, sanatçılara ve toplumun önde gelen sanat önderlerine baskı vardı. Özgür düşünceden söz edilemezdi. Kitapta da işler pek farklı değil. İtfaiyeci Montag’ın sözleriyle dinleyeceğiniz bu roman sansüre dair etkileyici bir eleştiri sunuyor. Elinizden düşüremeyeceksiniz.

 

 

3. Dokunmadan – Nermin Yıldırım
Yazarın beşinci kitabı olan ‘’Dokunmadan’’ aslında yazarla daha önce hiç tanışmamış birine ‘’Kesinlikle okumalısın, Murat Menteş tarzında yazıyor.’’ diye önerdiğim ya da pek kitaplarla haşır neşir olmayan birine onu fazla yormasın diye göstereceğim kitaplardan ilki. Kurgunun içine serpiştirilmiş dönem gerçekleri yazarın akıcı üslubu ve kaleminin kuvvetiyle yoğruluyor. Romanın kahramanı olan Adalet, aslında ismini Nermin Yıldırım’ın idolü ve en sevdiği yazar olan Adalet Ağaoğlu’ndan almış. Bu aslında edebiyata aşık olan bir ailenin çocuklarının isimlerini sevdiği roman karakterlerinden seçmesine benziyor. Adalet yirmi dokuz yaşında, suya sabuna dokunmadan yaşayan genç bir kadın. Günün birinde ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğreniyor. Bu andan itibaren Adalet ve okuyucu birlikte bir yolculuğa çıkıyor. Çünkü Adalet’in merak ettiği şey hayatında yaptığı ilk kötülüğün ne olduğu. İster istemez okuyucu da kendine dair cevaplar aramaya başlıyor. Çok ağır duygular ve hesaplaşmalar barındıran bu kitabı okurken bir yandan da kendinizle de yüzleşmek istiyorsanız Dokunmadan’ı kesinlikle öneriyorum.

 

 

4. Kiraze – Solmaz Kamuran
George Santanya’nın dediği gibi ‘’Tarih öğrenemeyenler, onu yeniden yaşamak zorunda kalır.’’ Bu yüzden ben her insanın az miktarda da olsa tarih bilmesi gerektiğini savunmuşumdur. Solmaz Kamuran’ın Kiraze isimli kitabı benim Osmanlı tarihine olan merakımı körükleyen ilk kitaptı. 15. Yüzyıl ve 17. Yüzyıl arasındaki 106 yılı ele alan kitap; Osmanlı sultanlarının, cariyelerinin, laların hayatlarına dokunuyor. Bununla beraber Osmanlı’nın iç ve dış politikalarını da anlatan kitap; okuyucuya tarih sunuculuğu yapıyor. Tüm bu uzun sürecin anlatımı İspanya’dan kovulan binlerce Seferad Yahudisi’nden biri olan karakterimiz Estler Kira (Kiraze) sayesinde başlıyor. Engizisyon’un ellerinden kaçabilmiş Yahudiler Osmanlı topraklarına yerleşiyor. Kısa zaman içinde Yahudiler; hırsları, zekaları ve cazibeleriyle Osmanlı sarayını etkilemeye başlıyorlar. Önce Hürrem Sultan’ın ilgisini çeken Kiraze daha sonra Safiye Sultan’ın akıl hocası ve sırdaşı oluyor. Bu kitabı okurken hem tarihin satırlardan taştığına tanık olup hem de Kiraze’nin hikayesini dinlemiş olacaksınız.

 

5. Dünyanın En Güzel Tarihi – Hubert Reeves, Joel de Rosnay ve Dominique Simmonet
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarının biraz bilimsel bir dille ele aldığı, merak edenler için harika bir serisi var. Ben de içlerinden en çok ilgimi çekenlerden birini sizlerle paylaşmak istedim. Olağanüstü öyküye sahip bir adam düşünelim. Lakin adam öykünün sonunda bu öyküyü kimseye aktaramadan ölüyorsa bizler asla bu öykünün varlığından haberdar olamayız. Yaşam işte böyledir. Acıklı sonlarla biten milyonlarca öyküyü içinde barındırır. Bizim öykümüz elimizdeki yeniden kurgulayabileceğimiz tek senaryodan ibaret. Big Bang’ten bu yana uzanan üç perdelik bir oyun karşınızda! (Evren-Yaşam-İnsan) Bu süregelmekte olan oyunda neredeyse birkaç dakikadır sahnede olan insanlık; evrenin gösterişli tiratının yanında ne kadar küçük ve önemsiz bir rolde olduğunun farkına varabilse keşke…

 

Beyza Tosun

 

Zamanı kaynaştırmanızı sağlayacak başka kitap önerileri için;
https://www.instagram.com/analogbookss/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir