ENDÜSTRİ 4.0

İnsanlık tarihini geçmişten günümüze ele aldığımızda, devrimsel gelişimlerin birçoğunda üretim tekniklerinin gelişimi ve değişiminin etkili olduğunu gördük. Bu yazımızda kısaca sanayi devrimlerinden bahsederek asıl konumuz olan Endüstri 4.0’ı sizlerle paylaşacağız.

İlk Sanayi Devrimi (1.0) , su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemlerinin bulunması ile ortaya çıkmıştı.  İkinci Sanayi Devrimi (2.0) ,  1903 yılında Henry Ford’un kurduğu seri bir şekilde imalat yapan seri bandıyla otomobiller üretilmeye başlanmasıdır.  Üçüncü Sanayi Devrimi (3.0) ise dijital devrim yani elektroniklerin kullanımı ve Bilgi Teknolojilerinin gelişmesiyle üretimin daha da otomatikleştirilmesi ile ortaya çıktı. Gelin beraber Dördüncü Sanayi Devrimi olarak anılan Endüstri 4.0’ı inceleyelim. 4. Endüstri Devrimi ya da 4. Sanayi Devrimi olarak anılan Endüstri 4.0 ilk olarak 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda dile getirildi.

Endüstri 4.0, gelişmiş ülkelerde hazırlıklarına yıllar önce başlanıp hayata geçirilmeye başlanmış geleceğin sanayi-teknoloji bütünleşmesidir. Bir hedeftir ve bilişim teknolojileri ile tüm yaşamsal mekanizmaları bir arayı getirmeyi amaçlamaktadır. Endüstri 4.0; nesnelerin interneti, İnternetin hizmetleri ve siber-fiziksel sistemler olmak üzere üç aşamadan oluşan bir sistemler kümesidir. Bu sistemler ile üretim ve yaşam alanlarının tamamı akıllı donanımlara sahip olacak ve sistemler birbiri ile bütünleşmiş şekilde çalışacaktır. Endüstri 4.0’ın en geç 20 yıl içerisinde tamamen uygulamaya geçeceği düşünülmektedir.

Endüstri 4.0’ın nasıl işlediğine dair bilgi vermek için size bir sürü örnek arasından seçtiğimiz 2 farklı alandan bahsedeceğiz;

Büyük Veri (Big Data): İnternet üzerinde sınırsız veri vardır. Bu verilerin kimisi çöplük olarak nitelendirilirken kimisi de oldukça yararlı verilerdir. İşte Big Data da; bazı şirket veya yazılımların, mantık ve anlam ifade eden verileri bir araya getirip araştırmalar için kaynak olarak kullanması, sınıflandırması ve saklaması olarak tanımlanır.

Blockchain: Herhangi bir merkez ya da otoriteye ihtiyaç duymadan, bir iş ağındaki işlemlerin kaydedilmesi ve varlıkların takip edilmesi sürecini kolaylaştıran, paylaşılan ve üzerinde değişiklik yapılamayan büyük bir defterdir. Geleneksel veri tabanları gibi değil, işlemlerin ardı sıra listelendiği dijital bir kayıt defteri şeklinde çalışır. İşe dâhil olan tüm maliyetlerin düşürülmesini sağlar.

Peki, bu endüstri 4.0’ın bize ve dünyamıza etkileri nelerdir? Birçok pozitif etkisinin yanında ne kadar şaşırtıcı gelse de bize negatif etkileri de olacaktır, ben size negatif etkilerinden ilk bahsetmek istiyorum;

Robotlaşan sanayide ve dünyada insan gücü gereksinimi azalacak daha sistematik ve ucuza çalışan robotlar bir nevi insanları işlerinden kovacak. Bu durum sadece mavi yakalılar için değil gelişen yapay zekâ teknolojisi ile beyaz yakalıları da ilgilendirmekte, endüstri 4.0 birçok yeni meslek alanları ortaya çıkartacağı düşünülse de gelecekte işsizlik sorununu çözecekmiş gibi durmuyor. Biz yeni nesil geleceğe ve değişime ayak uydurarak, daha gelişime açık adımlar atarak önlemimizi almalıyız.

Biraz da iyi yönlerinden bahsedelim. Sırayla saymak gerekirse;

İşçi temelli hataları en aza indirmek hatta ortadan kaldırmak,

Seri Üretimde esnekliğin arttırılması,

En yüksek verimlilikte üretim,

Hatasız ve en az fire ile ürün devamlılığını sağlamak,

İş modellerinde esneklik ve hızlı geliştirilmesini sağlamak,

Çevre dostu ve kaynakların minimum seviyede kullanılması,

Sistem izleme ve arıza tespitinin kolay ve hızlı bir şekilde yapılması,

Üretim maliyetlerinde büyük düşüşler sağlaması,

İşçi temelli hataların ortadan kaldırılması,

İnsan gücünün minimalize edilip makine gücünün en üst düzeyde kullanılması

Gibi birçok avantajını sayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir