İLHAM VEREN ERKEKLER

ilham

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” diyor filozof Herakleitos. Dünya üzerinde geçmişten günümüze sürekli bir değişim ve gelişim kendini göstermektedir. Bu değişimler için mücadele etmiş, hayatlarını ortaya koymuş hepimize ilham olabilecek 6 erkekten bahsedeceğiz. Umarız bu hayat hikâyeleri ve başarılar sizlere de yol gösterir.

DR.RELİGA

ZBİGNİEW EUGENİUSZ RELİGA

Zbigniew Eugeniusz Religa Polonyalı ünlü kalp cerrahı ve politikacıdır. Polonya’da insan kalp naklinin öncülerinden biri olarak, ülkedeki ilk başarılı kalp naklini gerçekleştiren ekibe liderlik etti ve Haziran 1995’te insan cesetlerinden alınan malzemelerden oluşturulan yapay bir kapağı aşılayan ilk cerrah oldu. Polonya’da ilk başarılı kalp naklini 5 Kasım 1985’te gerçekleştirdi. Ancak hasta tahmin edildiği kadar uzun süre yaşayamadı. Hastanın uzun süre yaşayabildiği ilk kalp nakli ise 1987’de yapıldı. Hasta 2017’de (operasyondan 30 yıl sonra) ölen Tadeusz Żytkiewicz’di. Ameliyat 23 saat sürdü.

Religa, doktor olarak yaptığı işe paralel olarak siyasette de kariyer yapmıştır. 1993’te Polonya senatosunun bir üyesi oldu ve 2001’de yeniden seçildi. Polonya siyasi manzarasının merkezi ve sağ kanadı, demokrasinin yeniden kurulmasından bu yana sürekli değişim içinde olduğundan, Religa birkaç parti ve örgütün üyesiydi.

Doktor Religa’nın hayat hikâyesini daha detaylı öğrenmek isterseniz Bogowie(Tanrılar) isimli filmi izleyebilirsiniz. Religa’nın hayatını ve gerçekleştirdiği zorlu kalp ameliyatını anlatmaktadır. İlginizi çekeceğinden eminim.

leonardo da vinci

LEONARDO DA VİNCİ

Leonardo di ser Piero da Vinci, Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır.

Çok yönlü bir kişiliği olan Da Vinci dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehalarından biri olarak kabul edilir. Sanat adamı olduğu kadar bir bilim adamıdır. Sayısız felsefi, bilimsel denemeler yazmış; geometrik, anatomik, mekanik taslaklar çizmiştir. İlk büyük anatomi kitabını yazmıştır. İnsan gücü yerine kullanılabilecek makineler tasarlamış, insan kadavraları üzerinde çalışmış ve daha sayısız deney, icat ve eser ortaya koymuştur. İnsanlığın gelişmesi için, yeni şeyler öğrenmek için çalışmış büyük bir dehadır.

Sayısız alanda sayısız çalışması bulunan Da Vinci kesinlikle ilham alınması gereken bir insandır.

JİMİ HENDRİX

JİMİ HENDRİX

Rock tarihinin efsanevi ikonu ve Rolling Stones dergisi tarafından tüm zamanların en büyük gitaristi seçilen Jimi Hendrix günümüzdeki şarkılara hâlâ daha ilham olmaktadır(Pearl Jam-Yellow Ledbetter). Jimi insanların müziğe ve gitara olan bakış açısını değiştirmiş ve rock dünyasını topluca bir değişime itmiştir. Yıllardır müzikte olan ‘Triad’ adlı kavrama bambaşka bir anlam katmış ve günümüze ‘Hendrix Cords’ dediğimiz kavramı miras bırakmıştır.

AZİZ SANCAR

AZİZ SANCAR

Yaşam öyküsü Mardin’de başlayan daha sonrasında ABD’ye uzanan Nobel kimya ödüllü; DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat alanlarında çalışmalar gösteren bilim insanımız Aziz SANCAR, 2005 yılında bilim dünyasının en prestijli üyelikleri arasında yer alan ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilerek bu akademiye seçilen ilk Amerikalı Türk oldu.

Gurur kaynağımız olan Aziz Sancar, DNA’nın onarılması ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı Amerikalı Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. Sancar ödülü kazandıktan sonra “Beni ödüle götüren Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı eğitim devrimidir. Dolayısıyla bu ödülün sahibi Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Anıtkabir Müzesi’dir.” diyerek Nobel Ödülü ile madalya ve sertifikasını Anıtkabir’e teslim etmiştir. Bu şekilde elde etmiş olduğu başarıları ve bu başarılarında katkısı olan Ulu Önderimize ve Milletine olan saygısı bizlere örnek niteliğinde.

JACK MA

 JACK MA

24 başvurudan 23’ünün işe alındığı kendi şehrindeki KFC şubesine alınmayan tek kişi olan ve gençliğinde buna benzer birçok iş yeri başvurusundan ret cevabı alan Jack MA’dan bahsedeceğim. Hikâyesi adeta iham verecek nitelikte!

1995 yılında Çinli firmalara çevirmenlik yapmak için gittiği Seattle’a ziyaretine kadar bilgisayar ve internete karşı bir ilgisi olmayan Ma, internetin önemini kavrayarak ülkesine dönünce internet girişimlerine yöneldi. Ma internetle tanıştıktan sonra aralarında China Pages adındaki internet sitesi de bulunan birkaç ticari deneme yaptıktan sonra Nisan 1999’da 17 arkadaşı ile birlikte Alibaba’yı kurdu.

Yahoo!, 2005 yılında Alibaba’nın yüzde 40 hissesini, 1 milyar dolara satın aldı. Jack Ma şirketin kuruluşundan Mayıs 2013’e kadar hem başkan hem de CEO olarak görev yaptı. Alibaba, 19 Eylül 2014’te New York Borsası’nda (NYSE) yaptığı 24,7 milyar dolarlık hacimli halka arz ile tüm zamanların en büyük halka arzını gerçekleştirdi. Forbes’in Eylül 2015 rakamlarına göre 21,4 milyar dolarlık servetiyle Çin’in ikinci, dünyanın ise 33. en zengin kişisi olan MA, aynı zamanda Alibaba’nın en büyük hissedarlarından biri olan Softbank’ın yönetim kurulu üyelerindendir.

M.KEMAL ATATÜRK

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Ve tabi ki de her şeyde olduğu gibi bu yazıda da en iyisini sona sakladık. Gün geçtikçe önemini daha çok kavradığımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin gerek düşünceleriyle gerek kazandığı başarılarla adeta ışığı olan Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk. Buraya Atatürk’ün biyografisini, başarılarını, yaptığı yenilikleri yazmaya kalkarsak bir şeylerin eksik kalacağından ya da size tam olarak aktaramayacağımızdan korktuk. Ancak hepimiz Atatürk’ün ne kadar ileri görüşlü ve cesur bir lider olduğunu biliyoruz. Ve yazımızı Atatürk’ün unutulmaması gereken 3 sözüyle sonlandıracağız.

 

“Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.”

“Eğitimdir ki bir milleti; ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.”

“Beni anlamak demek mutlaka yüzümüzü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir