GÖK KUBBENİN ALTINDAKİ EN GÜZEL ŞEHİR’DE ÖĞRENCİ OLMAK

 

deü izmir

İzmir, kimine göre Egenin incisi kimine göre Anadolu’nun göz bebeği ve kimine göre ise Dünyanın gelişimine yön veren kültürlerin doğduğu yer. Herkesin bu şehre bakışı farklı olabilir çünkü içinde yaşayınca görüyorsunuz ki ufuk çizgisi olmayan sınırsız bir şehir. Her gencin lise hayatı üniversite yıllarını hayal ederek geçer. Kimileri sırt çantasını alıp gezgin olmayı, kimileri her hafta farklı bir tiyatro farklı bir sinemaya gitmeyi, kimileri kendisini farklı alanlarda geliştirmeyi ve kimileri ise bütün vaktini eğlenmeye ayırarak geçirmeyi hayal eder. Bir öğrenci için İzmir’i İzmir yapan şey de budur sizin hayalinin, isteğini her ne olursa olsun İzmir size onu verebilen bir şehirdir. Şimdi sizlere maddeler halinde İzmir’imizden bahsetmek isterim ve bu maddelere İzmir’i tanımamızı kolaylaştıracak olan şehrin tarihi ile başlayacağız.

 Şehrimizin Tarihi: M.Ö 8000’li yıllardan kalıntılar barındıran şehrimiz tarihi boyunca hep üretken bir şehir olmuştur. Güzeller güzeli Ege Denizi kıyısında Anadolu’nun güzel topraklarının üstünde nice filozoflar nice çiftçiler nice şairler ve yöneticiler dünyaya gelmiştir. Dini açıdan yüksek değerlere sahip olduğu için günümüzde bir çok dinin takipçisini içerisinde barındırmaktadır. Kültürel açıdan çok zengin olduğu  için şehrin hangi köşesine bakarsanız bakın ya insanında ya mimarisinde ya da havasında farklı bir kültür görebileceksiniz. Tarihimizde yüksek değeri olan milletimizi küllerinden doğuran Kurtuluş Mücadelemiz dahi İzmir’in işgaline tepki olarak başlamıştır ve yine İzmir’imizin düşman işgalinden kurtarılması ile son bulmuştur. Her noktası ayrı tarih kokan şehrimiz üniversite yıllarında kişisel gelişiminiz adına sizlere bir çok şey katabilme potansiyeline sahiptir.

İzmir’de Ulaşım: İzmir gibi bir yerde üniversite okuyorsanız hayatınızın eğitimle geçtiği zamanların yanında bolca gezmeniz gerekmektedir. Bazı günler Karşıyaka’nın sahilinde gün batımını izlemek isteyeceksiniz, bazı günler kordonda sabahlamak. Canınız sıkılacak kendinizi vapura atıp İzmir körfezinde kafanızı dinlemek isteyeceksiniz. Efes Antik Kentini görmek isteyince İZBAN’a binip Selçuk’a gideceksiniz. Bütün bunları yapabilmek için şehrin ulaşım ağının çok kuvvetli olması gerekmektedir ve İzmir’de bu durum metro, izban, otobüs, vapur ve tramvay ile şehrin her noktasını ziyaret edebilirsiniz. Bu ulaşım araçları izin ‘İzmirimkart’  kullanılmaktadır ve size en büyük önerim İzmir’e geldiğiniz zaman öncelikli işlerinizden birinin Öğrenci kartınızı çıkarmak olmalıdır çünkü böylece hem 1.64 liraya gezebileceksiniz ve İzmir ulaşımının en sevdiğim özelliklerinden olan 90 dakika aktarma kuralından faydalanarak kartınızı bastığınız ilk andan itibaren 90 dakika boyunca istediğiniz aktarmada tekrardan ücret ödemekle karşı karşıya kalmayacaksınız.

Konaklama: Yeni bir şehre gelen her öğrencinin temel gereksinimi barınma veya konaklamadır. Bu konuyu isterseniz yurtlara yerleşerek isterseniz kendi başınıza eve çıkarak veya arkadaşlarınızla eve çıkarak çözebilirsiniz. Bölümümüzün bulunduğu Tınaztepe Kampüsü ilimizin Buca ilçesinde bulunmaktadır.  Kampüs yakınındaki yurtların fiyatı ortalama olarak 10.000-17.000 arasındadır. Tabi bu fiyatlarda yurdun okula yakınlığı veya kalınacak olan odada kaç kişinin kalacağı gibi etkenler ile fiyat değişebilmektedir. Ev kiraları ise evin konumu, oda sayısı, eşya durumuna göre fiyatında değişiklikler yaşanırken ortalama olarak 800-1500 arasında değişmektedir. Bölümümüze yeni gelecek olan arkadaşlarımız için önerimiz okuldaki ilk yıllarını yurtta geçirmeleri olacaktır, bu sayede hem daha güvenli bir ortamda şehri tanıyabileceksiniz hem de arkadaş edinmeniz çok daha kolaylaşacaktır.

Bütçe Planlama: Şehrimiz ülkemizin hem 3. büyük şehri hem de turizm merkezlerinden olduğu için içerisinde yaşamak bazen maliyetli olabilir. Lakin İzmir öyle bir şehir ki cebinizdeki para ne olursa olsun sizi yarı yolda bırakmaz. Eğlenmenizden beslenmenize, beslenmenizden alışverişinize hepsini cebinizdeki paraya göre ayarlama imkanınız vardır. Şehirdeki toplu taşımayı kullanarak şehrin her noktasına uygun bir şekilde ulaşabilirsiniz, Alsancaktaki öğrenci dostu kafe ve restoranlarda uygun fiyatlara yemek yiyip arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. İzmir’de okuyan ortalama bir öğrencinin temel gereksinimleri(barınma, beslenme, giyinme vb.) eğitim masrafları ve keyfi harcamalar toplamında 2020 yılı itibari ile ortalama aylık 1700-2500 lira gerekmektedir.

Gezilecek Görülecek Yerler: Sokağa inip karşımıza çıkan insanlara ‘İzmir denince aklınıza gelen ilk kelime nedir?’ diye sorsak herkesin aklına gelen ilk kelimeler tatil, kültür vb. olacaktır. Hal böyle olunca İzmir’de yaşayıp İzmir’in nimetlerinden faydalanmamak gezip görmemek şehre yapacağımız en büyük ihanet olur. Peki nereleri gezmeliyiz? Nerelerde neler yapmalıyız? Şehir merkezinden uzak olan yerler genellikle herkes tarafından bilinen yerlerdir(Şirince köyü, Efes Antik Kenti vb.) bu yüzden sizlere şehir merkezinde yapılacaklardan bahsedeceğim. Bu bağlamda ilk durağımız Alsancak Kordon olur. Arkadaşlarınızla buluşup çimlere uzanıp isterseniz geleceği düşünebilirsiniz isterseniz anın tadını çıkarıp eşsiz sohbetler eşliğinde gününüzü gün edebilirsiniz. Kordondan sağ tarafa giderseniz karşınıza bir diğer öğrenci merkezi olan Bornova çıkacaktır. Bornova’da Ege Üniversitesi öğrencilerinin yarattığı kültüre ortak olup orada da güzel vakitler geçirdikten sonra bir diğer durağımız olan Karşıyaka ilçemize geçebiliriz. İzmir’in nezih ilçelerinden olan Karşıyaka’da vapur seyahati ile Alsancaktan gelerek öncelikle güzel bir deniz yolcuğu ardından Karşıyaka’nın güzel sahilinde gün batımını büyük bir keyifle izleyebilirsiniz. Peki Alsancaktan sola doğru gidersek karşımıza neler çıkacak? İlk etapta tarihi değeri yüksek olan İzmir’imizin en çok fotoğraf çekilen noktası İzmir Saat Kulesinde kendimizi buluruz. Fotoğrafımızı çekilip güvercinleri besledikten sonra yolumuza devam ettiğimizde karşımıza Tarihi Asansör çıkacaktır. 19.Yüzyılın sonlarında inşa edilen asansör ilk başlarda halkın deniz kenarından mahallesine (yaklaşık 60 metrelik yükselti farkı) kolaylıkla çıkılabilmesi amaçlanmıştır ancak günümüzde o işlevinden ziyade üstüne kurulan kafe ile İzmir Körfezini ayaklarınız altına alıp eşsiz manzara eşliğinde çayınızı kahvenizi içebilirsiniz. Deniz kenarındaki bisiklet yolundan eşsiz deniz havasını soluyarak yolumuza devam edince geleceğimiz noktalar Fahrettin Altay ve İnciraltı sahili olacaktır. Burada midyemizi alarak arkadaşlarımızla beraber denize sıfır bir şekilde vakit geçirme imkanımız olmaktadır. Vereceğim örnekler tabi bunlarla sınırlı değil ancak bütün örnekleri vermeye yeltenecek olsam işin içinden çıkamayabiliriz.

 

İzmir şehri yaş farkı gözetmeksizin içinde bulunan her vatandaşa farklı farklı ve özgün imkanlar sunarak herkesin hayatını daha renkli bir hale getirmeyi başaran nadir şehirlerdendir. Benim şahsi düşüncem herkesin bir gün İzmir’i görmesi gerektiği yöndedir. Dilerim bu güzel olan şehri biz içindekiler ve siz yeni gelecekler ile daha da güzel bir yere getirir ve bu güzel şehrin bizlere sunduğu imkanların karşılığını veririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir